
24. marec 1999. Od tohto dna uplynulo uz 10 rokov, no jeho vyznam dodnes do znacnej miery ovplyvnuje dianie v medzinarodnej politike. Ale vsetko pekne po poriadku.
Bol to pamatny den, ako ten pred 60-rokmi. Vo vzduchu sa objavili stihacky nemeckeho Luftwaffe. Nie tie co kedysi bombardovali staty Europy. Nove. Ale niesli tu istu trpku prichut. Obdobie, kedy si ludia mysleli, ze Europsky suverenny stat ma pravo sa citit celkom bezpecne sa v jednom okamihu skoncilo. NATO prestalo byt len akymsi strasiakom a v jednom okamihu sa premenilo na mocnu vojensku masineriu, ktora nepodlieha nikomu a nicomu, azda s vynimkou tych starych panov v Washingtone. Pretoze zbytocne by vysvetlovali srbske siroty vrahom ich rodicov, ze im to nepovoluje medzinarodne pravo. Zbytocne je dneska pisat, ze Nemecka ustava nepovoluje vyuzitie vojenskej sily mimo uzemia Nemeckeho statu, lebo to uz je prezitok, toho obdobia, ktore sa dnes zahmlieva filmami o smiesnych a neschopnych nacistoch.
Preco?
Preslo 10 rokov no odpovedat na tuto otazku sa da len jednym sposobom: Dovodom vojny urcite nebola starostlivost o dodrziavanie ludskych prav v Juhoslavii.
Vsetky tie tvrdenia, ktore odzneli z ust najvyssich predstavitelov sa dnes stali dokazatelnou sprskou lzi a podvodov. Kazdy v tom case pocul o vyvrazdeni 45 albancov v dedine Racak, juzne od Kosovskej Pristiny, no media sa rozhodli pomlcat o zisteniach finskej vysetrovacej komisie, ktora dokazala, ze masaker bol iba vymyslom. A aj ked este aj dnes sa najdu ludia, ktori tuto loz ospravedlnuju, sotva o par desiatkov rokov sa najde osoba, ktora by tento podvod neprirovnala k velmi podobnemu v 1939., ked rovnaku zamienku na rozputanie II. svetovej vyuzili Nemci.
Ak by sa taketo informacie dostali na verejnost este pred zaciatkom vojny, sotva by mohli celej operacii zabranit. Americke plany sa rozbehli uz dlho predtym. Media opisovali brutalitu s akou srbski vojaci vyvrazdovali albanske obyvatelstvo. Mnohi uz verili v mytus o krutej poprave, ked srbi udajne zatvarali ludi do pivnic, pustali plyn a nechavali hore na povale horiet sviecku. Takato pasca im udajne davala dost casu utiect pred exploziou. Skoda len, ze plyn je omnoho tazsi od vzduchu a nikdy by sa az na strechu nemohol dostat.
Sotva dnes niekto uveri, ze vtedajsi nemecky mnister obrany, ani len netusil ze otvorene klame. Kosovsky futbalovy stadion sa premenil v jeho pribehu na najhorsi koncetracny tabor v historii ludstva. Na travnikoch mali zdrziavat stovky bezbrannych alabancov. S hrozou v ociach presviedcal Rudolf Scharping o tom, ze tam srbski ozbrojenci strielali ucitelov priamo pred zrakmi malych deti. Zvlastne len, ze obyvatelia priliehajucich domov dodnes tvrdia, ze stadion cely ten cas bol absolutne prazdny, s vynimkou obdobi, ked z neho vzlietlo nejake lietadlo. Este podivuhodnejsi bol koniec tohoto pribehu. Neskoncil zabermi hrdinskeho vojaka NATO, ktory vynasa zubozene albanske dievcatko. Stihacky NATO stadion zrovnali so zemou.
A pokracovat v tomto zozname lzi by sa dalo donekonecna. Odpoved na hlavnu otazku - preco, sa z medialnych vyjadreni tych dni sa ale urcite nedozvieme.
Mnohi su presvedceni o tom ze NATO sledovalo na uzemi Srbska hlavne ekonomicke a politickomocenske ciele. Pravo na existenciu ma teoria o bohatom medennom priemysle Juhoslavie. Napriek tomu, ze bombarderi NATO si ciele velmi nevyberali o com svedcia stovky civilnych obeti, akymsi zazrakom tovarne zamerane na narabanie s medou, ostali neposkodene. Okrem toho Kosovo ma najbohatsie zasoby kamenneho uhlia z celej Europy. Analytici vsak nevylucuju ani moznost, ze sa americania chceli zbavit exportera vojenskej techniky do krajin americkej osi zla, ci najmocnejsej tabakovej konkurencie v krajinach vychodnej Europy. A napriek tomu, ze posledna teoria nezainteresovanemu sa moze zdat smiesnou, treba pripomenut, ze je to prave predaj cigariet, ktory prinasa kazdorocne do statneho rozpoctu miliardy dollarov a su to prave tieto spolocnosti, ktore maju najsilnejsie politicke lobby po celom svete, co mohlo vyznamne ovplyvnit rozhodnutie zapojit do vojny po prvy raz aj clenske krajiny NATO.
A bolo OSN
USA zautocilo na Srbsko bez povolenia OSN. Naopak. Posledne styri rezolucie OSN hlasaju, ze clenske staty organizacie sa v Kosovskej otazke, zavazuju dbat na suverenitu Juhoslavskeho statu. Pravo veta na zacatie vojenskej organizacie proti balkanskemu statu vyuzilo Rusko i Cina. Mozno aj preto, lebo vedeli, ze po Juhoslavie sa obe tieto krajiny objavia vo vrchnych riadkoch zoznamu americkej osi zla, ktory tak starostlivo media kazdodenne tlacia ludom do hlavy.
Nik sa vsak uz v tom obdobi nehodlal hrat a predstierat ze sa lidri svetovych krajin skutocne dokazu jednohlasne dohodnut. Jedna vec by bolo zacat utok, bez rokovani v OSN, no NATO zacalo bombarodvanie po tom, ako OSN povedalo intervencii jasne nie. A preto tento den mozeme povazovat za zanik OSN. Po nom bude Afganistan, smiesne nakresy zakazanych zbrany v Iraku, ktore sa nikdy nenasli, a "Spojene narody" uz sa viac nikdy na spolocnej rezolucii ohladom vojenskej intervencie nedohodnu. CIA neskor otvorene prizna. Nikdy ziadne dokazy o existencii zakazanych zbrani v Iraku nemalo. Prisli do budovy OSN s vymyslenymi faktmi a zohrali vasnive predstavenie, kde demostrovali tajnu nahravku rozhovoru terroristov hovoriacich z nejakeho dovodu po anglicky. Neskor pride osamostatnenie Kosova a nech zajtra, ci pozajtra pride cokolvek, s istotou mozeme povedat, ze organizacia spojenych narodov do rozhodnutia realne nezasiahne. No ocakavat zachrannu ruku spravodlivosti od OSN, uz moze dnes cakat azda len naivna skupina nasich spoluobcanov, ktori veria, ze v pripade vojenskeho konfliktu s Madarskom, NATO podpori prave Slovensko (to sa samozrejme tyka tych, ktori vobec na vymysleny konflikt veria). Zabudaju, ze NATO si priatelov vybera samo a pravidla su v rukach toho, kto ma moc. Skuste dokazat studenemu brneniu tanku, ze nema pravo.
Pribeh jedneho NATO
Vojna v Juhoslavii sa stala nie len historicky prvou vojnou pre vojensku alianciu "osi dobra a demokracie". Pocas bojov za Kosovo dostalo NATO az dve facky z ktorych sa muselo spamatavat. Jednu mu ustedrilo Rusko, ktore priamo pod nosom niekolkych tisic spojeneckych vojakov obsadilo letisko pri Pristine, kde mali mat spojenecke zlozky zakladnu.
Zdoraznime vsak druhy, nemenej dolezity fakt Juhoslavskej vojny. Srbska armada pocas 78-dnovej vojny prisla o 462 vojakov, dalsich 299 bolo zranenych a spojeneneckej armade sa podarilo znicit len 16 obrnenych vozidiel. Preto mozme priamo povedat, ze NATO vo vojne s Juhoslaviou, ktora mala mnohotisicovu armadu nezvitazilo. Zvitazila zrada Ruska, na ktore Srbsko naivne spoliehalo, medzinarodne rokovania a nelutostne 54-dnove bombarodvanie civilneho obyvatelstva, pocas ktoreho zahynulo priblizne 800 deti.
Bola teda Juhoslavia vycvikovym taborom pre NATO, tak ako kedysi Spanielska obcianska vojna pre vojenske zlozky Tretieho Reichu? Je to dost mozne. Vojne sa takmer podarilo predist. Vo francuzskom Rambouillet bola vypracovana zmluva v spolupraci s oboma stranami - kosovsko-albanskou a s oficialnymi predstavitelmi Juhoslavie. Kosovo si vyrokovalo svojsku slobodnu autonomiu v ramci Juhoslavie, na co predstavitelia balkanskej krajiny pristupili. Ked vsak tento konflikt bol zazehnany pred podpisom zmluvy sa necakane objavili mnohostranove prilohy, ktore upravovali bezpodmienecmy vstup mierotvorcov na uzemie Kosova. Niekto teda nechcel aby bola zmluva podpisana a tak zrazu mier nebol. Komu mohlo vyhovovat vnutorny konflikt, vyzadujuci vojensky zasah - je v tomto pripade otazkou recnickou.
Preslo 10 rokov
Chce sa mi dnes kricat. Preco nik nekonal?! Preco vsetci mlcali?! Ale klamala by som, ak by som tvrdila, ze nerozumiem. Vyskum americkeho novinara Petera Brooksa uviedol, ze uz v 92. pomer sprav proti Juhoslavii k tym, ktore Srbsky stat podporovali bol 40 ku 1. To jest 40-krat vysla na verejnost sprava vzbudzujuca odpor k Juhoslavii a za ten isty cas len jedna sprava sa pokusala povedat to o com tu dnes pisem. Tazko dnes nepocitovat rovnaku analogiu na strankach zahranicia v dnesnych dennikoch. Zbytocne sa pokusam spomenut si, kedy som naposledy citala nieco kladne o Cine, Venezuele, ci Rusku.
Vypada to tak, ze ani po desiatich rokoch ludia nezmudreli.
Po dlhom case som si kupila SME. Necakala som ziadne zazraky, a ziadnych som sa ani nedockala. Sprava s podnadpisom: "Neuspesny kandidat z radov opozicie neodporuci svojim volicom aby volili Radicovu" v nasom NEZAVISLOM NESTRANNICKOM MIENKOTVORNOM denniku bol na tretej strane. Preco by mal niekoho podporit, ak v predvolebnom boji, oboch kritizoval a preco potom prave Radicovu a nie sucastneho prezidenta, som dodnes nepochopila. Clanok s titulkom 'Romky za sterelizacie neodskodnime' sa dostal na 4.stranu. Stranka venovana ucte k tisickam mrtvych a 2 mesiacom neprestajneho bombardovania na 12. Zda sa, ze mame zvyk zabudat na historiu, ze mame strach sa poucit z vlastnych chyb. Komentovat prazdy obsah nevidim zmysel, navyse ak sa niekto pokusa celu vinu zhodit na dnes zosnuleho Milosevica, ktoreho obhajobu nepocuval nikto ani v Haagu, kde sa europski spojenci snazili vymazat z historie svoju spinavu minulost.
Zastavim sa azda len pri stlpceku Petra Schutza, ktory tvrdi, ze priamo podporit bombarodvanie Srbska, povolenim preletov stihaciek NATO nad nasim uzemim, bolo "zlomovou chvilou v ktorej sme dokazali nezlyhat". Chcela by som ho vidiet ako to povie rodicom nevinnych stoviek deti, ktore pod 22 tisicmi ton vybusnin vtedy zahynuli. Ale nepochybujem ze sa v SME najde este clovek ktory by to nespravil, odvadzajuc pozornost od faktov k dristom.
Kosovo
Kosovksa problematika panovala v spolocnosti este v 60-tych rokoch, a v 80-tych prerastla do otvoreneho teroristickeho konfliktu. Vyvrazdovanie ludi a ich popravy pretrvavali aj v 90., no ked koncom druheho tisicrocia Milosevic vyhlasil o moznosti vojenskej odpovede povstancom, europske spolocenstvo necakane zacalo trapit dodrziavanie ludsky prav na uzemi Juhoslavie.
Vo februari 2008 vyhlasilo Kosovo nezavislost. Na cele krajiny su dnes ti, ktori sa usilovali o zacatie vojny a zucastnili sa na masovych cistkach srbskeho obyvatelstva. Ich mena sa vsak z trestnych spisov vysetrovacich medzinarodnych organov nenapadne vyparili. Karadzic ci Haradinaj, spokojne preziju ostatok svojho nezasluzeneho zivota za peniaze americkych danovych poplatnikov, na rozdiel od tisiciek ludi, za smrt ktorych priamo ci nepriamo su zodpovedni. Osamostatnenie Kosova prispelo k vyznamnemu narastu mnozstva omamnych latok v krajinach Europy, pochadzajucich predovstkym z Afganistanu, kde po zaciatku vojny v 2001 "urody opia" vzrastli odhadom prinajmensom 5-nasobne. Kosovo sa stalo tiez metropolou predaja bieleho masa a nelegalnych zbrani.
To je to iste Kosovo, ktore je srdcom Srbskej historie a narodnosti. Prave odtialto sa v Srbsku sirilo greckokatolicke nabozenstvo, tam bola vytlacena prva kniha v srbcine a na Kosovskom poli v 14. storoci srbi sa postavili osmanskej expanzii do krajin Europy. Teraz tam vladnu islamski albanci a sireniu islamu dnes v obdobi upadku a zaniku krestanstva, ktore udrziavalo Europe dve tisicrocia pohromade, uz nebrani vobec nic.
Na zaver...
Vtedy 10 rokov dozadu si mnohi uvedomili, co je to americka demokracia. Uz to nebol vzdialny Vietnam, dialo sa to na uzemi Europy. Mnohi si vtedy uvedomili, ze dnes boli zneuziti proti srbom a staci trocha nepozornosti a vcerajsi spojenci sa zajtra stanu ich nepriatelmi. Bolo tomu tak a tak to navzdy ostane, ved rozsirovanie slobody a demokracie si ziada obete. Zvycajne statisice...